• „Şcoala cea mai bună e aceea în care înveţi, înainte de toate, cum să înveţi.”

Nicolae Iorga (1871-1940)

• Proiecte/Proiecte ERASMUS/Proiecte eTwining

Proiect eTwining – English is Enjoyable with Games

Prezentare proiect English is Enjoyable with Games

Proiect ERASMUS+KA3 anul școlar 2019-2021

Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga” Pitești, în perioada 2019 – 2021, a participat la proietul ERASMUS +KA3 ”Sprijin pentru comportamentul pozitiv la nivel de școală” (SWPBS), ca partener educațional, în colaborare cu ISJ Argeș și Universitatea din Pitești, parteneri fiind din Grecia, Cipru și Finlanda. Proiectul SWPBS și-a propus să creeze medii școlare incluzive, pozitive și sigure, de a promova relații pozitive cu elevii.

Proiecte anul școlar 2017-2018

1. Proiect Internațional Franța – România AL TERRE ADO. Elevii școlii noastre vor participa în aprilie 2018 la Forumul „Prix litteraire“ în Savoie – Franța. Proiectul este coordonat de Consiliul Județean Argeș.

AL TERRE ADO

2. 1 Decembrie – „Ziua României prin ochi de copil“ – activitate derulată cu ocazia zilei Naționale a României, coordonată de doamna profesoară Vișan Camelia.

1 DECEMBRIE 2017

Proiecte educaţionale 2015-2016